ESSEN-26.06.2014. Nüfusu giderek yaşlanan Almanya´da, nitelikli işlerde çalıştırılacak personel açığı kendini git gide daha fazla hissettiriyor. Konuya ilişkin gerçekleştirilen akademik çalışmalar ve nüfus simulasyonları, göçmenlerin bu açığın etkilerinin hafifletilmesi konusunda önemli bir potansiyel sunduğunu ortaya koyuyor. Göçmenlerin niteliklendirilerek iş piyasasına kazandırılması yalnız ekonomik anlamda değil, birarada yaşamın güçlendirilmesi açısından da çok büyük önem arz etmesine rağmen, yüksek nitelikli göçmenler iş piyasasında kendilerine yeterince yer bulamıyorlar. Bu durumun nedenleri ve buna karşı yapılabilecekler TD-Plattform ve MIGOVITA Projesi´nin TAM Vakfı´nın Essen´deki merkez binasında gerçekleştirilen panelde ele alındı.

Başvurular Büyük Şirketlerde Yoğunlaşıyor

Almanya´da yüksek öğrenimli göçmenleri bir araya getiren en büyük dernek olan TD-Plattform´un yönetim kurulu başkanlığı görevini Haziran ayı başında devralan Caner Aver, dernekteki yeni hedeflerini anlattığı açılış konuşmasında, yeni dönemde bilhassa istihdam, eğitim bilinci ve siyasal katılım alanlarında tüm Almanya´da aktiviteler gerçekleştireceklerini söyledi. Konuşmasında yüksek öğrenimli göçmenlerin işsizliği sorununa değinen Aver, „Almanya çapında yüksek öğrenimlilerin işsizlik oranı % 2,5 seviyesindeyken, bu oran Türkiye kökenliler arasında % 13,5´e ulaşıyor. Beş kattan daha fazla bu oran farkı tespitlerimize göre yabancılara karşı dışlama, başvuruların belli başlı şirketlere yönelmesi, sosyal ilişkiler arasında yerleşik toplumun ağlarının dışında olma ve mobilite düşüklüğü bu durumun ortaya çıkışındaki dört temel neden“ diye konuştu. Aver, sistemde işsizliğe yol açan yapısal nedenleri hızlı bir şekilde aşmanın kolay olmayacağını, ancak başvuruları sadece büyük şirketlere yapmak yerine tüm iş yerlerinin ezici çoğunluğunu oluşturan orta boy ve daha az tanınmış şirketlere yönelmenin iş bulma şansını arttıracağına işaret etti. Etkinlikte MIGOVITA Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmaları tanıtan Turan Küçük ise, sivil toplum kuruluşlarında yer almanın iş kültürünü öğrenme ve iletişim ağları oluşturma konusunda faydasına işaret etti.

„Haklarınızı Öğrenin!“

İş Piyasası uzmanı Gamze Şimşek, iş arayan yüksek okul mezunlarına sağlanan kurumsal destekten pek çok kişinin haberinin olmadığına işaret ederek, iş görüşmesinde giyilecek kıyafetten, görüşmeye gitmek için yapılan yol masraflarına pek çok maliyetin iş ajansları tarafından karşılanabildiğini söyledi.

Not: Konuya ilişkin detaylı bilgi için TD-Plattform Başkanı Caner Aver ile 017610396948 no.lu telefon veya praesident@td-plattform.de adresi üzerinden irtibata geçebilirsiniz.