Jahresempfang der TD-Plattform in der Botschaft der Republik Türkei in Berlin

Im Rahmen ihrer Studienreise nach Berlin veranstaltete die Türkisch-Deutsche Studierenden- und Akademikerplattform e.V., TD-Plattform, einen Jahresempfang in der Botschaft der Republik Türkei. Unter den 300 Gästen waren u.a. die Bundestagsabgeordneten Cansel Kiziltepe (SPD), Gülistan Yüksel, (SPD), Cemile Giousouf (CDU), Azize Tank (Die Linke) sowie Kooperationspartner und Mitglieder der TD-Plattform anwesend.

Vor dem Hintergrund der Forderung durch die CSU (Christlich-Soziale Union), auch in den Familien Deutsch zu sprechen, hielt der türkische Botschafter Hüseyin Avni Karslıoğlu die Eröffnungsrede auf Türkisch. Die Türen der Botschaft werde nur für Bildungs-, Jugend- und Gesundheitsthemen geöffnet, deshalb könne die TD-Plattform auch nächstes Jahr hier zu einem Empfang einladen. Die Vorbildfunktion nachkommender Generationen als Akteure im Zusammenleben der Menschen würdigte der Botschafter und kritisierte zugleich die CSU, die gesellschaftlichen Realitäten zu missachten. Eine Sprachenvielfalt sei das Ergebnis einer vielfältigen Gesellschaft. Zugleich drückte er erneut sein Beileid für Tuğce Albayrak aus, die wegen ihrer Zivilcourage ihr junges Leben lassen musste. Auf die bereits bestehenden öffentlichen Leistungen im Integrationskontext verwies der Abteilungsleiter aus dem BM.I – Bundesministerium für Inneres Norbert Seitz und unterstrich die besondere Bedeutung von zivilgesellschaftlichen Akteuren, wie es die TD-Plattform sei. Auch Bundestagsabgeordnete Cansel Kiziltepe machte deutlich, dass die gesetzten Ziele der TD-Plattform wichtig seien und die Bundesregierung hier Fortschritte erzielt habe, wie etwa bei der doppelten Staatsbürgerschaft.

Der Vereinspräsident Caner Aver machte in der Hauptrede auf die Leistungen der TD-Plattform aufmerksam und wies auf die veränderten Perspektiven im Zusammenleben der Menschen hin. „Migranten aus der zweiten und dritten Generation haben keine Integrations-, sondern Teilhabeprobleme an gesellschaftlichen Ressourcen. Deshalb bringen wir uns durch Projekte und Maßnahmen in den drei Programmfeldern Bildungsaufstieg, Arbeitsmarktintegration und politische Partizipation aktiv in den Diskurs ein, starten Initiativen, schaffen eine Öffentlichkeit und binden Partner ein. Durch unsere politische und religiöse Unabhängigkeit bieten wir allen, Migranten wie Nicht-Migranten, ein Forum, sich zu beteiligen und als Vorbild den Teilhabeprozess mitzugestalten. So konnten wir zu diesem Empfang mit der Unterstützung unserer Regionalvertreter aus Regensburg, München, Stuttgart, Kassel, Frankfurt am Main, Köln, Düsseldorf, Essen, Dortmund, Wuppertal, Bremen, Hamburg und Berlin mit über 80 Mitgliedern und Freunden der TD-Plattform anreisen. Bei all den helfenden Händen und den Sponsoren möchte ich mich persönlich und im Namen meiner Vorstandskollegen herzlich bedanken. Zukünftig werden wir unsere Mitglieder, Freunde und Partner zu einem einen Jahresempfang in die Bundeshauptstadt Berlin einladen, um dadurch Kooperationen zu stärken“.

Vor und nach den Reden wurde der Abend mit jeweils musikalischen Einlagen von Atilla Aldemir (Berliner Philharmonie) und der Künstlerin Petra Nachtmanova (www.sazfilm.com) abgerundet und beim gemeinsamen Abendessen die Gespräche fortgeführt. Wir danken den Sponsoren Deutsche Bahn KonzernLebara Mobile, oba, Zimt und Mehl CafėYITP- Young IT_Professionals und Medienpartner Metropol FM für die Unterstützung.

TD-PLATTFORM Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Resepsiyonu
Almanya’nın en büyük öğrenci ve akademisyen derneği TD-Plattform e.V., TC Berlin büyükelciliği rezidansında yılsonu münasebetiye özel bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyonda konuşan T.C. Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Bavyera Hiristiyan Sosyal Demokrat Partisi CSU’nun evde zorunlu Almanca konuşma talebini eleştirdi ve cesaretinden dolayı öldürülen üniversite öğrencisi Tuğçe Albayrakı andı.
2005 yılında Köln şehrinde kurulan ve Almanya’nın en büyük öğrenci ve akademisyenleri temsil eden TD-Plattform derneği, bu sene Izmir’e düzenlediği gezinin ardından kültür gezisi kapsamında 5 Aralık‘ta T.C. Berlin büyükelçilik binasında yılsonu nedeniyle özel bir resepsiyonu gerçekleştirdi. Almanya’nın Regensburg, Münih, Stuttgart, Kassel, Frankfurt am Main, Köln, Düsseldorf, Essen, Dortmund, Wuppertal, Bremen, Hamburg ve Berlin gibi değişik eyalet ve kentlerden öğrenci ve akademisyenlerin yoğun ilgi ile katıldığı gezi aynı zamanda TD-Plattform’un Berlin temsilciliği öncülüğünde organize edildi. Yaklaşık 300 özel misafirin katıldığı geceye evsahibi ve konuşmacı olarak T.C. Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Federal Almanya İçişleri Bakanlığı Bölüm Başkanı Norbert Seitz, Federal Almanya Parlamentosun‘dan Türk kökenli Milletvekilleri Cansel Kızıltepe (SPD), Gülistan Yüksel (SPD), Cemile Giousouf (CDU), Azize Tank‘ın (Die Linke) yanısıra Almanya Eski Federal Milletvekili Prof.Dr.Hakkı Keskin, Azerbaycan Meclisi Milletvekili Prof. Dr. Musa Kasımlı, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK) Genel Müdürü Suat Bakır, Istanbul-Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, T.C. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, T.C. Münster Başkonsolosu Ufuk Gezer, T.C. Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, STKO yöneticileri, işadamları ve TD-Plattform üyeleri hazır bulundu.

BÜYÜKELÇI CSU’YU TÜRKÇE ELEŞTİRDİ

Keman düeti ile başlayan resepsiyonun toplantı kısmında açılış konuşması için kürsüye gelen T.C. Berlin Büyükelcisi Hüseyin Avni Karslıoğlu konuşmasında CSU’nun aile içinde Almanca konuşma zorunluluğu talebini eleştirerek konuşmasını Türkçe yaptı. Büyükelçilik kapılarının artık eğitim, gençlik ve sağlık alanlardaki konulara da açık tuttuğunu ifade eden Karslıoğlu, bu sebepden dolayı da TD-Plattform‘u seneye yine resepsiyon için misafirlerini rezidansda ağırlayabileceklerine vurgu yaptı. İnsanlar ile içiçe yaşayıp gelecek nesillere örnek kişileri takdir ettiklerini de belirten Karslıoğlu, CSU’nun toplumun gerçeklerini gözardı etmekle eleştirerek dilçeşitliliğinin sonucu farklı bir toplum yapısına da gidildiğini belirtti. Aynı zamanda da sivil inisiyatif alarak cesaretinden dolayı genç yaşta şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden Tuğçe Albayrak için taziye dileklerini tekrardan dile getirdi. Daha sonra kürsüye konuşma için çıkan İçişleri Bakanlığı Bölüm Başkanı Norbert Seitz da uyum bağlamında mevcut olan kamu hizmetlerine de değinerek, TD-Plattform’un kurum olarak toplumsal rolünün önemini vurguladı. Aynı zamanda TD-Plattform’un belirlediği hedeflerin önemini açıklayan Federal Meclis Milletvekili Cansel Kızıltepe, hükümetinde bu hedefler ışığında çifte vatandaşlık konusunda da ilerleme katetildiğini belirtti.

ORTAK HAREKET ETME ZORUNLULUĞUMUZ VAR

Son olarak resepsiyon ev sahibi olarak sahneye gelen TD-Plattform e.V Yönetim Kurulu Başkanı Aver de ana konuşmasında TD-Plattform’un hizmet ve başarısına dikkat çekti. Aver, toplumun geçimindeki değişen imkanlara da işaret ederek şöyle konuştu:“ İkinci ve üçüncü nesil göçmenlerin uyum değil, sosyal/toplumsal kaynaklara erişimde ortak hareket etme zorunluluğu var. Onun için kendi tarzı ve alanında Almanya‘nın en büyük bağımsız Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak projeler üretip önlemler aldığımız ‚Eğitim Gelişimi‘, ‚İstihdam‘ ve ‚Siyasi Katılım‘’da oluşan üç temel konuda girişim başlatıp, kamuoyu oluşturarak aktif bir şekilde söz sahibi olmayı arzuluyoruz. Siyasi ve dini alandaki özgürlüğümüz sayesinde herkese, göçmen ve yerlilerin katılımlarına örnek olarak ortak hareket etme sürecinin şekillendirme imkanı sağlıyoruz. Bremen, Frankfurt, Kassel, Bielefeld, Stuttgart ve KRV’daki şehirlerin bölge temsilcilerimiz sayesinde resepsiyonumuza seksenden fazla TD-Plattform üyesi ve dostu ile iştirak imkanımız oldu. Şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarımın da adına tüm emeği geçen herkese ve sponsorlarımıza da çok teşekkür ederim. Çalışmalarımızı güçlendirmek için ileride tekrardan üyelerimizi, dostlarımızı ve ortaklarımızı başkent Berlin‘de özel resepsiyona davet edecegiz.“

Konuşmaların akabinde akşamı Sanatçı Petra Nachtmanova Türkçe seslendirme ilesazi eşiğinde müziğiyle nezih bir şekilde akşamı süslendirerek herkesi büyüledi. Resepsiyon daha sonra katılımcıların özel görüşmelere ile yemek ile sonlandı.